U trećem tromjesečju uočavamo pad indeksa potrošačke klime (-4pp), dok je indeks ekonomske klime nizak i relativno stabilan od početka 2022.
Dvoznamenkasta stopa inflacije itekako utječe na financijsku snagu naših građana. 15% ispitanika navodi da u slučaju gubitka glavnog izvora prihoda, ne bi moglo pokrivati troškove života dulje od tjedan dana. Najviše su pogođeni mladi, u dobi od 16 do 24 godina starosti, gdje čak njih 29% navodi da bi im bilo gotovo nemoguće pokrivati vlastite troškove duže od tjedan dana.
U procjeni svog financijskog stanja u sljedećih godinu dana, najmanje je optimistična najstarija skupina – naši umirovljenici; njih čak 61% smatra da će tijekom sljedeće godine njihovo financijsko stanje biti i lošije nego danas.
Inflacija, rat u Ukrajini, energetska kriza očito utječu na procjenu kako financijskog stanja vlastitog kućanstva, tako i percepcije gospodarskog kretanja zemlje. Najnoviji rezultati lošiji su od onih za koje smo se nadali da ih nećemo dostići – a to su oni s početka pandemije koronavirusom i uvođenja lockdown-a. Danas su građani pesimističniji nego ikad; gotovo svaki drugi procjenjuje da će financijsko stanje njihovog kućanstva biti lošije u sljedećih godinu dana, a samo 17% smatra da će im biti bolje.
Nismo optimistični niti s obzirom na procjenu gospodarskog kretanja zemlje, iako na tom indikatoru ipak nismo dostigli rezultate iz pandemijskog razdoblja.
O istraživanju: na kvartalnim razinama provodimo istraživanje na nacionalno reprezentativnim uzorcima za online populaciju stariju od 16 godina. Veličina uzorka jednog vala istraživanja je 1.000 ispitanika.