Noviji trendovi kao što su ekonomija dijeljenja te sve veći fokus na doživljaj i iskustvo potencijalno vode sve manjoj atraktivnosti posjedovanja stvari.
Zanimalo nas je smatraju li mladi ljudi u Hrvatskoj da se isplati ulagati u posjedovanje. Stoga smo analizirali njihove preferencije vezane uz štednju i ulaganje novca.
Naše istraživanje pokazalo je da su stavovi mladih prilično konzervativni.
Velik dio mladih (16 do 35 godina) štedi, i da – jedan od glavnih razloga su nova iskustva – odlasci na putovanja i odmore. Putovanja su kod mladih nešto važniji razlog ‘stavljanja novca na stranu’ nego kod starijih. Kod mlađih od 24 godine, ulaganje u obrazovanje je također čest razlog štednje.
Međutim, želja za posjedovanjem nekretnina ili automobila je izražena – više od polovine mladih ulaže ili bi uložilo u kupovinu automobila ili kupovinu ili renoviranje nekretnine. Ulaganje u nekretnine (stan, kuću, zemljište), velik dio mladih smatra i najboljim načinom ulaganja.
Među mlađima od 24 godine, svaki četvrti smatra da je dobro novac čuvati kod kuće. Oni u dobi od 25 do 35 godine ipak su nešto skloniji štednji u banci.
Životno osiguranje kao dobar način štednje ili ulaganja bira 18% mladih. Ulaganje u životno osiguranje i vrijednosne papire, manje je zanimljivo mladima nego onima srednje dobi i starijima.
Svaki deseti mladi ispitanik smatra da je dobro ulagati u kriptovalute. Ulaganje u vlastiti posao dobra je investicija za 11% mladih do 25 godina i 14% mladih u dobi od 25 do 35 godina.
Izvor: Financial Market Tracker, lipanj, 2019; nacionalno reprezentativni uzorak online populacije N=1000; mladi do 35 godina N=355.