5. prosinca obilježili smo Međunarodni dan volontera. I dok je prosinac tradicionalno mjesec kada smo svi skupa još i više nego inače skloni pokazati brigu za druge i svijet oko sebe, zanimalo nas je kakve su nam zapravo navike volontiranja kroz ostatak godine.
12% naših ispitanika trenutno volontira, 31% izjavljuje da je prije volontiralo, a 58% nikad do sada nije volontiralo.
U volontiranje se nešto češće uključuju zaposleni, oni koji imaju djecu u kućanstvu kao i oni koji žive u kućanstvima s više članova (5+). Osobe u dobi od 18 do 49 godina tri puta češće se uključuju u volontiranje od pojedinaca u dobi od 50 do 75 godina. No među starijima je značajno veći udio onih koji izjavljuju da su prije volontirali.
Slika 1: Koji su glavni razlozi zašto volontirate ili ste volontirali? (%)
Glavni razlog zašto volontiramo je želja da pomognemo onima kojima je to potrebno, ali motivacija u velikoj mjeri proizlazi i iz osjećaja koje volontiranje daje – sreće, zadovoljstva i ispunjenosti – te osobnog doživljaja korisnosti. Brojna istraživanja su pokazala kako osobe koje volontiraju imaju bolje mentalno zdravlje, te iskazuju veću razinu sreće i zadovoljstva.
Muškarcima, kao i starijim osobama, je bitan i osjećaj doprinosa zajednici. Za mlade je to i prilika za stjecanje novih znanja, vještina i iskustva koje im mogu koristiti i pri zapošljavanju i razvoju karijere.
Slika 2: Koje je područje (područja) u kojem volontirate ili ste volontirali? (%)
Što se tiče područja volontiranja, najčešće je volontiranje vezano uz sportska događanja, zatim zaštitu okoliša te rad s djecom. Pri tom se žene u većoj mjeri odlučuju za volontiranje na području rada s djecom, sa starim i nemoćnim osobama, siromašnima, te vezano uz ljudska prava, dok muškarci češće od žena biraju volontiranje u sklopu sportskih i kulturnih događanja, zaštite okoliša i rada sa životinjama. Volontiranje se najčešće odvija kroz udruge, zaklade i sindikate (55%), te javne ustanove (27%) i jedinice lokalne i regionalne samouprave (27%). Slijedi volontiranje u vjerskim zajednicama (15%), koje je nešto češće među mladima.
A što je s planovima za volontiranje u budućnosti?
Žene u većoj mjeri iskazuju namjeru volontiranja u budućnosti, njih 4% izjavljuje da će svakako, a 35% vjerojatno volontirati. I dok polovica žena trenutno ne razmišlja o uključivanju u volonterske aktivnosti, među muškarcima taj udio iznosi čak 74%. Spremnost da se ubuduće uključe u volontiranje opada s dobi – nešto više od polovice mladih u dobi od 18-34 godine iskazuje namjeru, dok je među onima u dobi od 50 do 75 godina taj udio upola manji.
Od područja na kojima bi oni koji iskazuju interes željeli volontirati ističe se rad sa životinjama i zaštita okoliša. Pri tom je zanimljivo primijetiti da postoje značajne razlike u interesu ovisno o spolu, pa tako žene na prvo mjesto stavljaju, i u većoj mjeri ističu rad sa životinjama, dok muškarci kao prvu temu, i značajno više od žena, navode zaštitu okoliša.
Za kraj samo ćemo reći da za koju god se aktivnost odlučili, sigurni smo da ćete njome učiniti naš svijet boljim mjestom za život. 😊
O istraživanju: Istraživanje je provedeno tijekom studenog 2021. godine na 328 ispitanika u dobi od 18 do 75 godina. Uzorak je reprezentativan za online populaciju po dobi, spolu, regijama i obrazovanju