Postoji veliki interes za uvođenje solarne energije
Među onima koji žive u obiteljskim kućama, 9% kaže da će sigurno uvesti solarnu energiju kao glavni izvor energije u idućih 5 godina, a 38% vjerojatno.
Zainteresirani su češće srednje dobi (od 35 do 54 godine) nego mlađi i stariji.
Također, značajno više od prosjeka su to osobe srednjih osobnih prihoda (730 € do 1.200 €, 56% će vjerojatno ili sigurno uvesti) u odnosu na one nižih i viših prihoda. Razlog možemo potražiti u njihovoj potrebi da smanje troškove režija. Naime, ta kategorija prihoda ističe se i po učestalosti biranja uštede na cijeni energije kao glavne prednosti kućne solarne elektrane.
Informiranost o procesu i troškovima ugradnje je prilično niska
Uzevši u obzir visoki interes za ugradnju solarne elektrane, subjektivna procjena informiranosti o procesu ugradnje i okvirnim troškovima je prilično niska.
Otprilike svaki peti ispitanik se smatra dobro informiranim o procesu i troškovima projektiranja i ugradnje, dok se o financijskim uštedama trećina ocjenjuje dobro informiranim.
Utvrđena je značajna povezanost između namjere ugradnje solarne elektrane i procjene osobne informiranosti o troškovima tog pothvata. Na informiranost je, naravno, mogao utjecati interes za solarne elektrane, ali ovo upućuje na važnost informiranja o razini investicije jer je moguće da je dio nezainteresiranih i precjenjuje.
Očekivano, ključne prednosti su ušteda i neovisnost, ali je među mlađim vlasnicima kuća važna i ekološka komponenta.
Najvažnija percipirana prednost je smanjenje cijene energije (52%). Zatim slijedi energetska neovisnost (32%), dok se ekološki čista energija relativno rijetko navodi kao ključna prednost (12%)
Iako je u svim podgrupama smanjenje cijene energije najčešće navođena prednost, ovaj razlog više od prosjeka oni srednjih osobnih prihoda (60%).
Ekološki čistu energiju kao glavnu prednost više od prosjeka navode žene (20%) te mlađi ispitanici (do 39 godina, 19%).
Kad se pogledaju sve prednosti uvođenja solarne energije (a ne samo najvažnija), smanjenje cijene energije ostaje na prvo mjestu (79%) a energetska neovisnost (69%) na drugom mjestu. Ekološki čista energija jedna je od prednosti za gotovo polovinu ispitanika (43%). Među mlađima je u tom kontekstu još izraženija važnost ekološki čiste energije (58%), a po tome se ističu i regije Slavonija (59%).
Barijere za ugradnju su velika investicija i kompleksan proces
Među onima koji žive u kućama, najčešće navođena prepreka je cijena / velika investicija (74%), a zatim kompliciran proces (puno angažmana i papirologije, 44%).
Mlađi od 35 godina češće od prosjeka navode kompliciran proces (57%) i nedovoljnu osobnu informiranost (32%).
U Dalmaciji se relativno češće navodi da ugradnja nije izvediva zbog površine krova (25%) te da bi solarna elektrana narušila izgled kuće (19%)
Oni koji sebe procjenjuju dobro informiranim o troškovima projektiranja i postavljanja elektrane, značajno manje navode veliku investiciju (63%) iako je i njima to glavna prepreka. Oni češće od prosjeka smatraju da se solarne elektrane ne isplate dovoljno brzo (33%) i probleme koje bi mogli imati ako je proizvodnja energije veća od potrošnje (37%).
Istraživanje je provedeno u rujnu 2023. metodom online ankete (CAWI) sa vlasnicima kuća, koji donose ili utječu na odluke vezane uz opskrbu kućanstva energijom. Veličina uzorka je 284 ispitanika. Uzorak je reprezentativan za online populaciju po dobi, spolu i regijama.